lišta Titulní stránkaInterview s Oskarem Hodosi

po skončení víkendového semináře na Křivoklátě
duben 2004

Co pro Tebe znamená tantra osobně?
Intenzivní život a pozorování toho, co se děje.

Osho řekl, že jóga je cestou vůle, cestou bojovníka, naproti tomu je tantra cestou odevzdání se. V tantře se nesmí vůbec bojovat. Co na to Oskar Hodosi - tantrik a jogín v jedné osobě?
Odevzdat se v boji!!

Tvůj osobní život?
Vlastně velmi vzrušující ... .

Žiješ s partnerkou?
Někdy ano někdy ne. Cítím se být partnerstvím přitahován.

Co pro Tebe znamená věrnost?
Musí začít u mě samotného a pak nastane.

Máš děti?
Ano jednoho syna. Je už velký, velmi krásný. Občas mi zavolá a ptá se, proč se mu neozvu. Opravdu se mi to někdy stane, že se mu dva až tři týdny neozvu. Taky mě rád poučuje, co mám dělat. :))

Co si myslíš o rodině a o komunitě?
Komunita je pro mě větší rodina.

Co si myslíš o různých způsobech soužití - monogamie, polygamie, polyandrie, celibát?
Vše je důležité a oprávněné. Já pro sebe preferuji monogamii. Život je tak jednodušší.

Práce se sexuální energií?
Opravdu důležité.

Máš nějaké typy pro začátečníky?
Kontakt s podbřiškem - už tím jak sedíme, hlazením, přenesení vědomí tam. Hodně tělesného kontaktu s partnerem. Čím více dotyků s partnerem, tím spíše se může vyvinout láska. To platí o partnerovi, ale i o sobě sama. Podobně dítě také potřebuje dotyky. Když to tam není, tak přijde nemoc.

Kontrola ejakulace?
Někdy je nezbytná, někdy zase ne.

Je hodnotné se takovéto techniky učit?
Ano může se to cvičit, ale důležitější než technika je láska a tok energie mezi partnery. Důležitější než 3 hodiny uměle prodlužovat sexuální akt ve vlažném stavu a neejakulovat při tom, je zapojení citů a aby tekla energie mezi partnery. Partner není žádný objekt cvičení. A být upírem je hloupé.

Medituješ? Jaké používáš techniky? Jak často?
Po dlouhou dlouhou dobu jsem meditoval 3 hodiny denně: vipassana, rádžajóga, zenové meditace. Dostal jsem do takového stavu vnitřního klidu, že jsem vůbec nebyl schopen myšlenky nebo kreativity. Od té doby se snažím být normální.:)) Je to tak hezčí.

Děláš si soukromé rituály pro sebe a své nejbližší?
Můj byt je tak trochu chrám nebo muzeum. Než se dám třeba do cvičení jógy, tak začnu rituálem. Rituál slouží k tomu, abychom přistupovali vědoměji a pokorněji. Zároveň mi to ale také připadá směšné.

Kde obvykle učíš?
Ve velkých firmách, v bankách a na univerzitě. Studenti na univerzitách - oni jsou sociální stránkou mé práce. Můj sen je mít hezkou vilu u teplého moře, kam by mohl každý přijet. Kdo by měl peníze, ten by zaplatil, kdo ne, ten by nemusel. Ale zatím jsem ty prachy nedal dohromady. Naposledy jsem to zkoušel přes akcie.

Přijedeš zase do Čech?
Když se opět sejdete, tak rád.

Všiml sis nějakého rozdílu? Je atmosféra na kurzu v Čechách jiná než v Rakousku?
Je to jiné. Velký rozdíl. Zejména při posledním cvičení jsem si všiml, že jste velmi otevření a víc se do toho pustíte. To je skvělé.

Znáš osobně další slavné tantričky a tantriky: Margot Anand, André Van Lysebetha, Harische Johari, ...?
Ne. Četl jsem jejich knihy. Potkal jsem ale celou řadu skvělých, duchovně založených lidí, kteří nejsou tak známí. Mám přítele který je doktorem filosofie a buddhismu - velmi vzdělaný a jedinečný člověk. Měl jsem skvělého učitele zenu. Nyní je mistrem zenu, úžasný a silný tvor. Před 10 lety dosáhl osvícení. Uznal to jeho mistr. Dále indický učitel u jezera Garda. On umí zastavit i srdce. V Indii jsem se u něj učil jógu a potkal jsem skvělé lidi, kteří učili tantru a jógu. Ale můj opravdový učitel tantry je z Rakouska zná Lysebetha a Krišnamurtiho. Většinou jsou to úplně normální lidé, ale pěkně potrhlí. Jeden umělec, další ředitel firmy. Tak různí jsou to lidé.

Jaké je Tvé tantrické poselství?
Nechat věci, aby se udály a učit se z toho. Není to vůbec jednoduché...

U nás Tě známe jako autora knihy Světelná Tantra - co Tvoje další publikace?
Napsal jsem pět knih o józe a o tantře. Pro německou televizi dělám seriál o józe - momentálně nový díl. Chtěl jsem natočit tantrický seriál pro televizi RTL. Až přijedu příště vezmu to video s sebou, je to moc pěkný. Pro německou televizi to nebylo bohužel dostatečně estetický. Nemělo to dostatečnou úroveň. Vlastně chtěli jenom různé techniky souložení, jenom ložnici, a to dělat nebudu. Ale to video se fakt povedlo. Přišlo snad 20 kameramanů RTL, mysleli si, že to bude pornografie. Když jsme začali, bylo úplné ticho a nakonec aplaudovali. Bylo to úplně jiné, než si mysleli. Bohužel, to ale ta televize nevzala.


Otázky kladl: Manguri
Foto: Nikola Novotný

zpět na Tantra magazín