lišta Titulní stránka








Margot Anand o tantře





Tantra je tradiční východní věda duchovního osvícení. Na rozdíl od většiny ostatních duchovních metod zahrnuje sexualitu jako cestu k extázi a osvícení. Tantra vznikla v Indii pět tisíc let před Kristem z kultu boha Šivy a jeho manželky, bohyně Šakti. Šiva byl uctíván jako ztělesnění čistého vědomí v nejvyšším extatickém stavu, Šakti jako ztělesnění čisté energie. Indové věřili, že Šakti, skrze duchovní a sexuální spojení se Šivou, dala formu jeho duchu a stvořila vesmír. Tantra tedy považuje stvoření světa za erotický akt lásky. Radostný tanec Šivy a Šakti se odráží ve všech živých bytostech a projevuje se jako rozkoš, krása a štěstí. To je podstatou všeho božského a zdrojem veškeré existence.

Tantra původně vznikla jako vzpoura proti represivním a moralistickým přikázáním organizovaných náboženství, proti asketickým způsobům brahmánů - příslušníků kněžské kasty - a především proti převládajícímu názoru, že předpokladem osvícení je potlačení sexuality. Slovo tantra znamená "splétání" , "spřádání" v tom smyslu, že sjednocuje často protikladné aspekty "já" v harmonický celek. Tantra také znamená "rozšíření", a to v tom smyslu, že když sjednotíme svou energii, začneme žít bohatějším a radostnějším životem. Tantra, která byla vždy nekonformní a napadala různá tabu a ustálené názorové systémy, ovlivnila také taoistickou a buddhistickou tradici. Prostřednictvím extatického kultu řeckého boha Dionýsa (2000 let před Kristem) ovlivnila historii západního náboženství.

Velcí mystikové tantrické tradice pobuřovali konvenční společnost a byli často odsuzováni a pronásledováni. Metody jejich učení se vyznačují tím, čemu tibetská tantrická tradice říká "bláznivá moudrost". Tito učitelé užívají paradoxních příběhů, zdánlivě absurdních otázek a neočekávaného chování, aby dráždili a provokovali lidi k tomu, aby změnili svůj konvenční postoj a objali celé spektrum života, v němž není žádný rozpor mezi posvátným a světským, duchovním a sexuálním.

Tantrická vize přijímá vše. V tantře není nic zakázáno. Vše, co člověk prožívá, bez ohledu na to je-li to běžně považované za dobré nebo zlé, je příležitostí k učení. Tantra nerozlišuje mezi tím, co je dobré a přijatelné, a tím, co je špatné a nepřijatelné. Pokud vím tantra neposuzuje vaše sexuální preference. Nezabývá se tím, s kým máte sexuální styk, nýbrž tím, jak ho provádíte. Z toho důvodu může tantru cvičit každý.

Tantrická vize je vizí jednoty, vizí, která zahrnuje všechno, neboť každá situace, ať už příjemná nebo nepříjemná, nám dává příležitost uvědomit si, kdo jsme a jak můžeme rozvinout své schopnosti. To nám umožňuje integrovat všechny aspekty svého já včetně těch, které bychom normálně odmítali nebo skrývali. Tato vize uznává, že v každém dospělém člověku je přirozený a nezkažený dětský duch, který je schopen otevřeně a nevinně zkoumat neznámé oblasti. Nevinnost tohoto ducha zůstává neporušená; reprezentuje naši vrozenou kapacitu radovat se ze života, milovat, hrát si a být extatičtí.

Protože tantra věří v jednotu, vidí protiklady jako komplementy. Pojmy muž a žena nejsou oddělené, jsou považovány za polarity přítomné v každém člověku. Tantra si uvědomuje, že každý člověk má jak mužské, tak ženské vlastnosti.

To znamená, že když překonáme tyto stereotypy, můžeme nesmírně rozšířit svou sexuální identitu a uctívat i polaritu, kterou jsme dosud ignorovali. Tantra povzbuzuje muže, aby zkoumali své měkké receptivní, zranitelné, ženské aspekty. Muži pak mohou odhodit břemeno svých mužských zodpovědností, mohou se uvolnit, milovat bez konkrétního cíle a dovolit si přijímat, zatímco jejich partnerka je iniciátorkou. Ženy pak mohou zkoumat své mužské vlastnosti a uvědomit si, že jsou schopny dynamického vedení při sexuálním styku. Muž se nevzdává svého mužství a žena neopouští svou ženskost. Oba rozšiřují svůj potenciál, aby obsáhl obě polarity.

Když své mužské a ženské polarity sjednotíte, vstoupíte do nové dimenze - dimenze posvátného. Jakmile si uvědomíte posvátnost sexuálního spojení, jste schopni cítit spojení s životní energií, která je zdrojem stvoření. Toto spojení povznáší vaše vědomí do vyšší sféry energie, která je mnohem větší než naše vlastní. Skrze partnera jste pak spojeni se vším, co žije a miluje. Cítíte, že jste součástí velkého tance existence; jste s ním totožní.

Uvedení posvátné dimenze do sexuálního styku umožňuje oběma partnerům uvědomit si, že mají božské vlastnosti. Tím chci říci, že si uvědomí neomezenost vlastního potenciálu.

- Margot Anand
Umění sexuální extáze