lišta Titulní stránka
Helena Krivan:
Ukázat se znamená odhalit se

Ukázat se.
Brr. Jenom při té představě se už mnozí zpotí. Ukázat se tak, jak člověk je.

Ihned začne vnitřní hlas vyjednávat: "No jo, ale ne všechno, nebo snad ano?", "Všem se ale ukazovat nebudu!", "Co to vlastně přesně znamená ukázat se?", "Taková blbost - to přece nemám za potřebí."

Ukázat se.
Přitom to může být tak jednoduché: znamená to pouze neschovávat se.

Ale přesně toto jsme se v našem životě pracně naučili. A důvody, kterými jsme se nechali přesvědčit byly zřejmé: Když se ukážeš skutečně bez masky nebude tě mít nikdo rád; tvoje nedostatky na všech úrovních (závist, chudoba, bolest, krátké nohy, velké břicho, málo znalostí o počítačích) všechny odradí včetně těch, kteří jsou pro tebe důležití; všichni se ti budou smát; všichni uvidí, že s tebou není něco v pořádku - krátce: Když se odvážíš, ukázat se tak, jak jsi, tak je to voje vlastní chyba, že budeš sám, nepochopený a nemilovaný.

Jakkoliv nám předstírání může pomoci někdy přežít, stojí vždy mnoho energie. Je to prostě únavné být stále na stráži s nastraženými anténami, které stále hlásí, jak daleko si můžeme dovolit být sami sebou, aniž bychom riskovali pokárání nebo odsuzující pohledy.

Daleko váženější je však, že se ve vlastních maskách zamotáváme, a sebe identifikujeme s pracně předstíraným vnějším zdáním, tak že už si ani neumíme představit, jací bychom vlastně byli, kdybychom už "nemuseli" být takoví, jaké ostatní očekávají! Často už sebe sami neznáme. Odcizili jsme se sobě. Čím více se sobě odcizujeme, tím ustrašeněji a odmítavěji reagujeme na požadavek za tím stát, čím skutečně jsme - prostě "přiznat barvu".

První kroky v tomto směru jsou často jednodušší v bezpečném prostředí. Skupina lidí - kteří podobně jako Ty - se možná poprvé odváží se ostatním ukázat s uplakanýma očima, rozbalit nastřádanou zlobu, ukázat vlastní dovádějící klubko energie, ukázat ty části sama sebe, za které se stydí, nemilované křečové žíly, ustrašené dítě, ... Uprostřed lidí, kteří jsou rozhodnuti, nechat se dotknout až na duši a také to projevit. V takové skupině je jednodušší začít. Prožít, že i s oteklýma očima je člověk hodný lásky, že strach není důvod k odmítnutí, že kulaté břicho nebo zadek může někoho přitahovat.

A jako dosud neznámé umělecké dílo je odhaleno, tak se naučíš sám sebe v pravdě od-halovat.

- Helena Krivan
Sich zeigen heißt sich selbst ent-decken


Volně přeložil Manguri