lišta Titulní stránkaMeditace v Indii


Indie, volání dálek, země mnoha tváří, bohatá svou kulturní i náboženskou tradicí, kolébka tantry, jógy i meditace. Mnoho cestovatelů se sem vydává za poznáním a inspirací, a i mně volání dálek lapilo do svých sítí. Ze své cesty Vám nyní přináším toto zamyšlení o meditaci.

Lidé si často představují meditaci jako hloubavé posezení v lotosovém sedu, kdy se snaží vyprázdnit mysl nebo se naopak koncentrovat na nějaké téma doufaje, že je napadnou nějaké převratné myšlenky. Někteří vyhledávají duchovní učitele a chtějí po nich, aby je naučili meditovat. A samozřejmě je řada takových, kteří meditace učí. Meditace klidné, meditace dynamické, meditace na vodu či oheň … Je spousta druhů meditací. Ti odvážnější se vydávají hledat učitele i do dalekých zemí. Meditace ale nemusí být jen koncentrovaná činnost, která je jen pouhou chvílí uprostřed našeho běžného, hektického, denního času. Meditace je předavším přístup k životu. Vždyť k čemu je pouhá chvíle uprostřed našeho dne, když zbytek času prožíváme ve stresu, hekticky a bez kontaktu sami se sebou?

Pro Indy má meditace zvláštní význam. Dá se říci, že je povýšena na životní styl. V Indii plyne čas jakoby pomaleji. Lidé si na všechno nechávají dost času. Evropana s Roletkami na rukách to může v první chvíli rozčilovat, vždyť ono toho chce tolik stihnout, tolik vidět, tolik prožít, než se zase vrátí do práce! Ale stihnete vše opravdu prožít, když tolik pospícháte? Vždyť kouzlo cestování spočívá právě v překvapeních, které vás na cestě potkají. V těch náhlých změnách rozhodnutí, které spontánně uděláte, protože něco osloví vaši duši. Jsou to ty chvíle, které se nedají naplánovat. Vaše okouzlení překrásným západem slunce, setkání s domorodcem, jenž vás pozve na večeři k sobě domů a představuje vám celou svoji rodinu, zahloubání se uprostřed podzemního chrámu tak, že zapomenete na čas a ztratíte se v obrazech vaší mysli. Pokud se přizpůsobíte pomalejšímu životnímu tempu, objevíte i jeho výhody. Indové mají čas prožívat. Setkání, situace, události … myslí na to, co se právě teď děje, a nemusí to být jen proto, že přemýšlejí, jak vás napálit. Představte si na chvíli, že byste opravdu byli jen v přítomné chvíli, v tom, co právě děláte. Při milování, při vaření, při konverzaci s přítelem, bez toho neustálého tikotu hodinek ve vaší hlavě, které říkají, že ještě zbývá pověsit prádlo, uvařit večeři a udělat s dětmi úkoly. A takhle Indové žijí i pracují. Nejsou možná tak produktivní, ani bohatí, ale nemají na oplátku něco, co má možná větší hodnotu? Při nocování na střeše pronajatého domu, pod listy palem a s orli, po ránu mi kroužícími nad hlavou jsem měla hodně času o tom přemýšlet. To kouzlo spočívá v běžném uspořádání dne, v přístupu, jaký zaujímáme k tomu, co děláme.

Srovnejme např. nakupování v Čechách a nakupování v Indii. V Čechách vejdete do krámu, přivítá vás otrávená prodavačka, která si dělá svoje věci. Pokud se náhodou osmělíte a rozodnete se ji obtěžovat nesmělým dotazem, jestli náhodou nemají zboží ve vaší velikosti, řekne vám, že mají jen to, co je vystavené na krámě. Očekává se, že si zboží po sobě zase pěkně uklidíte a nebudete je obtěžovat, když zrovna telefonují nebo si dělají své věci. Zřejmě zapomínají, že jsou v práci. Indové jsou naproti tomu v obchodování mistři. Vstoupíte do jejich krámu, zeptají se, co sháníte a ihned Vám zboží najdou v různých barvách i materiálech. Nikdy nemáte dojem, že na vás nemají čas, protože už je tady další zákazník. Neváhají s vámi zůstat i po zavírací době až do večera a pak Vás doprovodit do vašeho hotelu. Pokud náhodou nemají to, co sháníte, zavolají svému kamarádovi ve vedlejším obchodě, uvaří vám čaj a požadované zboží přivezou. Stále mám na paměti nádherný zážitek, kdy jsem chtěla pořídit tibetskou thanghu (nástěnná tapiserie s vyobrazením božstev). Prodavač mě usadil na zem, dal mi čaj a rozložil přede mně různé thanghy. Nechal mě s je prohlížet a u těch, co mě zaujaly mi začal vyprávět, co obrázky symbolizují a jakou mají historii. Strávil se mnou spoustu času a s úsměvem se se mnou rozloučil s tím, ať se vrátím, až si rozmyslím, zda nějakou chci. Obchod je zde umění. Je to setkání dvou lidí, při které oba uplatńují svůj šarm a charisma a schopnost smlouvat. Je to zážitek. Příjemný zážitek. V jednom krámě se šperky se mi stalo, že jsem si s prodavačem při smlouvání zpívala. Oba jsme se tomu tak smáli, že jsem pak dostala pořádnou slevu. Prý za smysl pro humor.

Nakupování je jen jednou z ukázek přístupu, který je zde něčím samozřejmým. Při hodinách jógy zde nikdy nemáte pocit, že jste se omylem dostaly na hodinu aerobiku. Lidé vás tu berou osobněji, zajímají se o to, co děláte, zajímají se o Vás. Dojem, co ve mně z Indie přetrvává je: jsi vítána!

Můžete-li vydejte se sami na nějakou cestu tam, kam vás táhne vaše srdce a objevujte. Svoji cestu, sami sebe, to co vás těší a buďte u toho. To je ta pravá meditace, kterou když poznáte, už se jí nebudete chtít vzdát ani doma.